Od objavu röntgenových lúčov uplynulo už viac ako 125 rokov a táto technika sa neustále zdokonaľuje. V ostatných mesiacoch sa na trh dostal špičkový röntgenový prístroj YSIO X.-pree, na ktorom pracovali slovenskí programátori zo spoločnosti Siemens Healthineers. Reálne sa na svete využíva iba 35 týchto prístrojov a jeden z nich umiestnili do nového technologického laboratória v Košiciach, kde slúži na testovanie hardvéru v reálnych podmienkach. S vedúcim košického vývojového tímu pre röntgenové prístroje spoločnosti Siemens Healthineers Jánom Majorošom sa o novom laboratóriu aj o unikátnom röntgenovom prístroji rozprávala Tonka Dešková:
novy_rontgen_majoros
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
V Košiciach vzniklo na prelome rokov nové laboratórium na skvalitnenie a urýchlenie vývoja röntgenových prístrojov. 20-členný tím vývojárov spoločnosti Siemens Healthineers je teraz schopný prakticky okamžite testovať novú funkcionalitu na reálnom hardvéri. Spolupracujú pritom s lekármi, ktorí s röntgenmi priamo pracujú, pretože ich snahou je nielen zlepšovať komfort pacienta počas vyšetrení, ale aj uľahčovať prácu medicínskych špecialistov. Podľa jedného z nich, rádiológa Reného Haka, má nový prístroj mnoho benefitov pre obe strany – pre pacientov aj zdravotníkov:
novy_rontgen_hako
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Ak by sme chceli porovnávať neporovnateľné, tak prvý röntgenový prístroj na Slovensku, ktorý Spolok spišských lekárov a lekárnikov kúpil v roku 1897, sa skladal z kovového stolíka, ktorý mal na spodnej polici akumulátor a na vrchu induktor. Jeho súčasťou bol aj masívny statív so sklenenou vákuovou röntgenovou trubicou a držiak na sklenené fotografické dosky. Prvé röntgenové snímky, ktoré urobil slovenský priekopník, doktor Vojtech Alexander z Kežmarku, boli vyhlásené za národnú kultúrnu pamiatku a sú uchované v Múzeu v Kežmarku a v levočskom archíve.
Foto: web Siemens Healthineers