Dopad „lockdownu“ na deti

Dopad „lockdownu“ na deti

Obdobie „lockdownu“, v ktorom sme sa ocitli, predstavuje pre nás všetkých záťažovú situáciu. Môžeme sa cítiť pod tlakom, snažíme sa získať čo najviac informácií, zorientovať sa v radách a odporúčaniach. Snažíme sa zorganizovať si prácu a osobný život. Premýšľame nad zmenami denného režimu. Všetko sa snažíme prispôsobiť tomu, že sme doma. Aj naše školopovinné deti sa so zatvorením doma vyrovnávajú rôzne. V rozhovore Slávky Ivančovej o tom rozpráva psychologička Centra pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie v Spišskej Novej Vsi Gabriela Leskovjanská:

Dopad lockdownu na deti 1 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Reakcie ľudí na záťažovú situáciu sú rôzne. V niekom môže vyvolať stres, to znamená, že sa bude cítiť trochu viac napätý či nervózny ako zvyčajne, možno ho bude bolieť chrbát alebo bude viac podráždený. Môže byť trochu smutný a depresívny z pochybností, ako záťažovú situáciu zvládne. Všetko toto ovplyvňuje aj naše vzťahy doma a postoje k povinnostiam. Ide samozrejme o prirodzený vplyv na našu psychiku, hovoria psychológovia. Ich skúsenosti s vplyvom „lockdownu“ ako záťažovej situácie na školopovinné deti sú teraz dosť bohaté. Hovorí o tom psychologička Gabriela Leskovjanská. Ale najskôr sa Slávka Ivančová opýtala rodičov, čo si myslia o výučbe doma oni:

Dopad lockdownu na deti 2 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Každý má vo svojom živote vypracovanú nejakú stratégiu, ako sa dostať zo záťažových situácií. Vieme, čo nám pomáha. Rodičia by mali mať na pamäti, že sú v tejto situácii modelom pre svoje deti. To znamená, že im vedome či nevedome sprostredkúvajú výchovnú informáciu o tom, ako sa v takejto situácii zachovať, čo je dobré urobiť. Je to súčasťou vyrovnávania sa s náročnou situáciou detí.

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame