Rozmach baníctva na Slovensku súvisí s príchodom nemeckých kolonistov v 12. storočí na naše územie. Na zakladanie osád si vyberali miesta s možnosťou ťažby kovov s dostatkom vody a dreva.
Rozmach baníctva na Slovensku súvisí s príchodom nemeckých kolonistov v 12. storočí na naše územie. Na zakladanie osád si vyberali miesta s možnosťou ťažby kovov s dostatkom vody a dreva. Nemeckí kolonisti – banskí odborníci - prinášali so sebou nové ťažobné postupy, hlbinnú ťažbu a spôsoby spracovania kovov. Začal sa rozvíjať aj obchod s meďou, zlatom i striebrom, ktoré sa vyvážali do celého sveta. Kovy z nášho územia boli veľmi kvalitné a žiadané. Postupom času však kvalita kovov klesala a baníctvo zanikalo. Po intenzívnej banskej ťažbe zostali v rôznych mestách a obciach opustené štôlne a haldy. Jedným z baníckych centier na Slovenku bol kedysi Spiš. Okolo Spišskej Novej Vsi je niekoľko obcí, v ktorých banícke remeslo kedysi prekvitalo. O histórii baníctva na Spiši porozprával Vladimíre Čajovej predseda Baníckeho spolku Spiš, Vladimír Klaučo.
23140206XXXX-Za-poznanim-historia-banictva-na-Spisi-MOZ-caj Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.