Lopušná dolina západne od podtatranského Svitu je známa – predovšetkým – svojimi – v zime – udržiavanými zjazdovými traťami a dopravnými zariadeniami tak pre začínajúcich, ako aj náročnejších lyžiarov. No nemenej krásna je neporušená príroda tamojšieho „kopcovitého“ okolia masívu Kozích chrbtov, ktorý oddeľuje Popradskú a Hornádsku kotlinu. – Jeho najvyšším bodom s nadmorskou výškou 1255 metrov je Kozí kameň; - A práve na turistickú trasu vedúcu od Svitu na tento „bod“ vás pozveme v nasledujúcich niekoľkých pokračovaniach rubriky Za poznaním.
Kolega Miroslav Talavašek sa po nej vybral – v polovici júla –s reportážnym mikrofónom v ruke a sprievodcom, dlhoročným turistom a členom Klubu slovenských turistov Poprad-Svit, Petrom Hromadom. Na rázcestí v ústí Lopušnej doliny odbočili vľavo, k hotelu Lopušná dolina:
1 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Sklon svahu očividne stúpol, intenzita „lapania po vzduchu“ môjho kolegu, Miroslava Talavaška, takisto. – Na rozdiel od jeho sprievodcu, dlhoročného turistu a člena Klubu slovenských turistov Poprad-Svit.
A kým v lokalite Prameň „poklad“ vyznávačov geokešingu nenašli, Peter Hromada – mierne rozčarovaný touto skutočnosťou – už upriamuje pozornosť skôr na krásy prírody a panorámy, ktoré sa o nejaký čas rozprestrú pred ich očami, na trase chodníka:
2 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Ešte na vrchole Kozí kameň dlhoročný turista a člen Klubu slovenských turistov Poprad-Svit,Peter Hromada upozorňuje:
3 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Navnadila vás naša dvojica? – Vyskúšajte si to aj vy! – No môžete využiť aj turistickú trasu z južnej strany, teda z Hornádskej kotliny. Podľa turistických sprievodcov sa – napríklad – z Vikartoviec na Kozí Kameň dostanete za dve hodiny.